top of page
logo_spb.png

Stowarzyszenie Polskich Barmanów

O nas

Historia

Historia Stowarzyszenia Polskich Barmanów

obraz_2022-06-23_113259676.png

Zdzisław T. Nowicki - założyciel SPB-PBA

      Znany w kraju miksolog-enolog, publicysta i pedagog. Założyciel i Prezydent Honorowy SPB-PBA. Wyższe studia ukończył w Łodzi, specjalizując się w technologii napojów alkoholowych. Był stypendystą Amerykańsko-Polskiej Fundacji w USA, gdzie pogłębiał wiedzę teoretyczną i praktyczną, m.in. w zakresie miksologii i enologii. Od lat jest w Polsce uznanym autorytetem i wielce cenionym ekspertem w dziedzinie napojów alkoholowych i bezalkoholowych.

      Od początku lat 60-tych XX organizował i prowadził specjalistyczne kursy dla barmanów. Wyszkoleni przez niego profesjonaliści pracują teraz w barach całej Polski, w żegludze promowej, na statkach obcych bander oraz w wielu krajach na świecie. Dobrze dają sobie radę w wykonywanym zawodzie, przyczyniając się do pozytywnej opinii o polskiej miksologii. Wszyscy uczniowie do dziś darzą Go wielkim szacunkiem i ogromną sympatią, nazywając "ojcem polskich barmanów". 

       W 1990 r. z Jego inicjatywy powstało w Gdańsku Stowarzyszenie Polskich Barmanów (dziś Zarząd Główny znajduje się w Gdyni). W 1994 r. wprowadził SPB do International Bartenders Association, po czym przekazał kierownictwo stowarzyszenia młodszym kolegom, swoim uczniom, pozostając Prezydentem Honorowym SPB. Zmarł 29 listopada, do samego końca wspierał stowarzyszenie ogromną wiedzą i nieustającą energią.

      Stale pisywał artykuły o napojach, kulturze picia i dobrych obyczajach. do wielu czasopism branżowych. Jest autorem kilkunastu znanych książek m.in.: 12 drinków prezydenta, Vademecum Barmana, Nowe Vademecum Barmana, Domowe piwa, cydry, wina, nalewki, likiery, kremy oraz licznych publikacji w prasie popularnej i branżowej. W 2002 roku Zdzisław T. Nowicki dołączył do grona polskich osobistości, których biogramy przedstawiono w encyklopedii biograficznej z życiorysami znanych Polek i Polaków "Who is who w Polsce”.

logo_spb.png
logo_iba.png

SPB-PBA

     Stowarzyszenie Polskich Barmanów - Polish Bartenders Association (SPB-PBA) jest pozarządową organizacją prowadzoną przez barmanów dla barmanów, której podstawową funkcją jest integracja tego środowiska w Polsce, podnoszenie kwalifikacji i kreatywności barmanów oraz promocja najwyższych standardów pracy w tym zawodzie. Swoje cele SPB realizuje poprzez prowadzenie specjalistycznych szkoleń, organizację cyklicznych spotkań integracyjnych oraz konkursów barmańskich na szczeblu regionalnym, ogólnokrajowym i międzynarodowym. Zwycięzcy tych zawodów biorą udział w międzynarodowych konkursach napojów mieszanych, zajmując często czołowe miejsca. SPB jest jedynym reprezentantem Polski w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Barmanów (International Bartenders Association - IBA), które co roku spotyka się na międzynarodowych kongresach, gdzie rozgrywane są mistrzostwa świata w przyrządzaniu drinków (ICC).

drink4.jpg
drink4.jpg
drink4.jpg
drink4.jpg
drink4.jpg

Członkostwo w SPB umożliwia:

 Udział w imprezach i spotkaniach integracyjnych,

 Udział w krajowych i zagranicznych konkursach barmańskich,

 Otrzymywanie z pierwszej ręki informacji na temat branży,

 

Uczestnictwo w szkoleniach i prezentacjach nowych produktów organizowanych przez partnerów SPB,

Nawiązanie nowych znajomości z barmanami i innymi ludźmi z branży.

bottom of page